A jó logó tervezés alapjai
Akár te magad fogod elkészíteni a céges logót, online eszközök segítségével, akár szakemberre bízod a megvalósítást, a jó logó tervezés alapjaival érdemes tisztában lenned, azért hogy az eredmény tökéletes legyen.
Ebben a bejegyzésben arról olvashatsz, hogy:
- miért van szükséged logóra
- milyen a jó logó
- milyen lépéseket érdemes követned a logó tervezésekor
- hogyan válaszd ki a megfelelő stílust, színeket, betűtípust a logó tervezésekor.
Miért van szükséged logóra?
- A logó elárulja rólad, a vállalkozásodról, hogy ki vagy, milyen termékeket/szolgáltatásokat nyújtasz a vásárlóidnak, miért előnyös számukra, ha hozzád fordulnak. A vállalkozásod azonosításának szimbóluma, a céged személyiségét, értékeit közvetíti.
- A logód a marketinged része, megjelenik a honlapodon, a közösségi médiában, a névjegykártyáidon, a céges nyomtatványokon, a csomagolóanyagodon, termékeiden, céges ajándéktárgyakon.
- A céges logó segítségével felkeltheted az emberek érdeklődését, kíváncsivá teheted őket, hogy megnézzék, és persze meg is vásárolják a termékeidet.
- Megkülönböztet a versenytársaidtól.
- Erősíti a márkahűséget.
Milyen a jó logó?
- A jó logó ismérve elsősorban, hogy könnyen megjegyezhető. Az egyszerű dolgokat könnyebben megjegyzik az emberek, ezért a logó tervezésekor törekedj az egyszerűségre.
Gondolj csak a nagy márkák logóira, egyik sem egy bonyolult, összetett szimbólum, de bárhol meglátod, egyből asszociálsz az adott cégre, attól függetlenül, hogy szereted, vagy sem a termékeiket.
- A jó logó eredeti, könnyen megkülönböztethető a versenytársaktól.
A legtöbb szakmának, tevékenységi területnek van valamilyen jellegzetes szimbóluma. Mint például a gyógyszertáraknak a serlegre tekeredő kígyó, vagy az ügyvédi irodáknak a paragrafus jel. Vagy a használt eszközök, kínált termékek szimbólumai, például az olló, tű, cérna a varrodáknál, kanapé a kárpitozással foglalkozó cégeknél, tortaszelet a cukrászdáknál.
Ha ki akarsz tűnni a tömegből, olyan logót érdemes készítened, amiről a te céged jut az emberek eszébe és nem egy cég leszel a sok hasonló közül.
- A jó logó nemcsak a cég üzenetét jeleníti meg, hanem ezt a célközönsége számára megfelelő, érthető „nyelven” teszi. A stílusnak, a használt színeknek és karaktereknek mind mind jelentőségük van.
- A jó logó időtálló. Ez nem jelenti azt, hogy a következő években, ahogy növekszik a céged, nem változtathatsz az arculatán, a logón. A nagyok is megteszik időnként. A Google, a Coca Cola, az Apple is sokat változott az idők folyamán. A logó tervezésekor azonban érdemes végiggondolnod, hogy 15-20 év múlva is ugyanazt jelentheti-e majd a vásárlóidnak. Képzelj el egy 30, 40 éves telefontársaságot, amelynek egy tárcsázós telefon a logója. A legtöbb mai kamasz életében nem látott olyat, esetleg csak fényképen.
- A jó logó könnyen átméretezhető, anélkül, hogy veszítene a minőségéből. Jól kell mutatnia minden felületen: laptopon, tableten, mobiltelefonon, a névjegykártyán, a csomagoláson, vagy egy óriásplakáton is.
A logó tervezés lépései:
1. Határozd meg, hogy a te céged miért egyedi, miért különleges.
Minden üzleti vállalkozást azért hoznak létre, hogy pénzt keressenek. De ugyanúgy, ahogy a termékeidet, szolgáltatásaidat el akarod adni, el kell tudnod adni a cégedet is. A történetet, amely különböző minden hasonló területen tevékenykedő vállalkozásétól.
Miért hoztad létre a cégedet?
Kik azok, akiken segíteni akarsz, akiknek a problémáit szeretnéd megoldani?
Melyek azok az értékek, amelyek fontosak neked?
Hogyan tudnád leírni a cégedet?
Mitől különleges?
Mit szeretnél hallani a vásárlóidtól, amikor a vállalkozásodról beszélnek?
Ha mindezeket végiggondolod, sokkal szélesebb skálán mozoghatsz, amikor elkezded megtervezni a logódat.
Mennyire különbözik, amikor például ahelyett, hogy azt mondanád, hogy egy cukrászdát nyitsz, azt mondod, hogy az erdélyi nagymamádtól örökölt recepteskönyv alapján készített süteményekkel szeretnéd elkápráztatni a cukrászdába betérő vendégeidet. Mert valahányszor a tésztát gyúrod, vagy egy újabb tepsit helyezel a sütőbe ott van melletted, mint gyerekkorodban, amikor együtt készítettétek a darázsfészket, a krémest, vagy a vargabélest. Azt a családias, semmihez nem hasonlítható érzést akarod átadni a vendégeidnek is.
2. Gyűjts össze legalább 10 szót, kifejezést, amely a legjobban leírja nem csak azt, amit csinálsz, hanem azt is, hogy miért csinálod.
Érdemes másokat is bevonnod a logó tervezés folyamatába, akár családtagokat, barátokat is.
Több szemszögből, több megközelítésből rengeteg ötletet tudsz meríteni.
A versenytársaidtól is gyűjthetsz inspirációt. Ez nem azt jelenti, hogy lemásolod a logójukat, ez elég nagy butaság lenne.
Ha beírod a Google keresőbe a tevékenységi körödet + logó-t, rengeteg hozzád hasonló vállalkozás logóját fogja felhozni. Nézd meg, hogy melyek azok, amelyek semmitmondóak, amelyeken csak keresztül görgetsz és melyek azok, amelyek érdekesnek tűnnek. Amelyekre szívesen rákattintanál, mert felkeltette a kíváncsiságodat.
3. Készíts vázlatokat a kiválasztott szavakra.
Minél kevesebb tollvonással sikerül ábrázolnod, annál jobb.
Válaszd ki azt a hármat az elkészült vázlatok közül, amelyik a legjobban tetszik neked.
Mutasd meg a barátaidnak, ismerőseidnek, hogy mondják meg a véleményüket.
Ez alapján válaszd ki a nyertes verziót.
4. Válaszd ki a logó stílusát, a színeket és a betűtípust.
- A logó stílusának tükröznie kell a vállalkozásod egyéniségét.
Egy klasszikus stílusú logó a céged hitelességét, megbízhatóságát, szilárdságát közvetíti.
Ha céged történetében hangsúlyos szerepet kapnak a hagyományok, egy retro stílusú logóval kiemelheted ezt.
Ha kézműves termékeket, vagy egyedi termékeket készítesz, árulsz, ez visszaköszönhet a logód stílusában is.
Ha fiatal a célcsoportod, a játékosságot, frissességet, pajkosságot egy színesebb, viccesebb logóval ábrázolhatod.
A különböző stílusokat kombinálhatod is. Lehet egyszerre modern és vicces, vagy kézzel írott és retro.
-
A logó tervezés következő lépése a színek kiválasztása.
A színek pszichológiája:
A színeknek is üzenete van, az emberek különböző érzelmeket, érzéseket társítanak ezekhez.
A piros szín szenvedélyt, energiát, izgalmat sugároz.
A narancssárgát a modernség, az innováció, az ifjúság, a játékosság, a szórakozás, a megfizethetőség kifejezésére használják leggyakrabban.
A sárga meleg és barátságos szín, a fiatalság, optimizmus, bizalom színe.
A zöld színt általában a környezeti tudatosságot hangsúlyozni kívánó vállalkozások használják, azok, amelyek a természetességre, a természettel való kapcsolatra törekednek. Az öko- és vegetáriánus termékek gyártói, forgalmazói által is gyakran használt szín.
A zöld szín ugyanakkor a növekedést, frissességet, békét is jelképezi.
A pénzügyi termékek világában is nagyon népszerű.
A kék a leggyakrabban használt szín az üzleti világban. Hideg, megnyugtató. Megbízhatóságot, érettséget, komoly gondolkodást, professzionalizmust, tisztaságot, állandóságot, őszinteséget sugároz.
A lila a luxus, a méltóság, a titokzatosság, a nőiesség, a képzelőerő, a kreativitás és ugyanakkor a jólét és gazdagság színe.
A rózsaszín nőies, kacér, szórakoztató, fiatalos, ezért a kimondottan fiatal nőket célzó vállalkozások számára lehet jó választás.
A barna egy férfias szín, amely jól passzol például a vidéki életmódhoz kapcsolódó termékskála esetén.
Ha egynél több színre van szükséged a logó elkészítéséhez, ahhoz, hogy a legmegfelelőbben tudd ábrázolni a céged mondanivalóját, érdemes a színkereket használnod.
A logó tervezés hasznos segédeszköze a színkerék. Ennek segítségével könnyen megtalálhatod az egymást legjobban kiegészítő, vagy az egymásnak éppen ellentétes színpárokat, színkombinációkat.
- A kiegészítő színek a színkeréken egymással szemben helyezkednek el, ezeket kombinálva dinamikus megjelenést adhatsz a logódnak.
- Ha azt szeretnéd, hogy a logó színei harmonikusak legyenek, használd a színkerék egymás mellett elhelyezkedő színeit.
- A harmadoló módszer segítségével a logó elkészítéséhez használt három szín a színkeréken egymástól egyenlő távolságra található.
A logó tervezésekor el kell döntened azt is, hogy csak szöveget, szöveget és szimbólumot, vagy csak szimbólumot tartalmazzon.
Egy még ismeretlen cég esetében az első két típus bármelyike jó választás lehet, a csak szimbólumot tartalmazó logó csak a már népszerű márkáknál működik jól.
- A logó tervezés következő lépése választanod a megfelelő betűtípus kiválasztása. A legjobb eredmény elérése érdekében törekedj az egyszerűségre és az olvashatóságra.
A logóban megjelenő szövegnek is harmonizálnia kell stílusában a céged stílusával, mondanivalójával. Használhatsz kisbetűket, nagybetűket, talpas, vagy talpatlan fontokat, 3D, vibráló, lekerekített, szögletes, nyomtatott, vagy kézírásos betűket.
Akárcsak a színeknek, a betűtípusoknak is van pszichológiájuk, érzelmeket képesek kiváltani, befolyásolni.
Ha például azt szeretnéd ábrázolni, hogy a vállalkozásod tiszteletreméltó, a hagyományok ápolásának híve, használj talpas betűtípust.
Ha azt szeretnéd tükrözni, hogy a céged stabil, objektív, tiszta, modern, akkor érdemes talpatlan betűtípust választanod.
A kézírásos betűtípussal az eleganciát, gyengédséget, kreativitást emelheted ki.
A modern betűtípusok az erőt, progresszivitást, stílust jelképezik.
A díszfontok a fiatalságot, játékosságot, újdonságot jelképezik.
Ezen az oldalon egy nagyon jó infógrafikát találsz a betűtípusok jelentéséről, és hogy hogyan használd ezeket.
A logót ezt követően elkészítheted:
- egy logó készítő programmal, sablonokat használva, például a Logaster logó készítő programmal
- egy logó tervező programmal, a saját elképzeléseid szerint
- megbízhatsz egy szabadúszót, vagy egy ügynökséget
- megversenyeztetheted a grafikusokat és a javaslatok közül kiválasztod a legjobbat.
A logó készítés különböző online és offline lehetőségeiről, ezek előnyeiről és hátrányairól olvashatsz a következő bejegyzésben.